Blaženi čkalj se primjenjuje za liječenje izvana i iznutra. Primjena blaženog čkalja liječi kod svih smetnji u probavnim organima, oboljenja žuči i jetre, kod žutice, gastritisa, probavnih smetnji, nadimanja , tvrde stolice i zatvora, groznice i tromosti probavnog trakta te pri teškoćama nakon operacije želuca. U lakšim slučajevima oboljenja ubrzo nastupa potpuno ozdravljenje.
Ta ljekovita biljka djeluje i na poboljšanje i čišćenje krvi, prema tome je upotrebljiva kod anemije,kod lošeg sastava krvi, slabokrvnosti i dr. Povoljno utječe na pluća i srce i to naročito kod kašlja, šlajma, početnog stanja upale pluća, kod plućne ili srčane astme i kod srčanih teškoća i smetnji uzrokovanih poremećajem u želucu i crijevima. U svim tim slučajevima blaženi čkalj donosi olakšanje. Kod neredovite menstruacije pripravak blaženog čkalja brzo donosi poboljšanje. Blaženi čkalj smatra se biljkom koja liječi živce: nervozne smetnje sna, histeriju i nervozne probavne teškoće.
Recept
Recept za vino od blaženog čkalja: Dvije velike žlice sitno izrezane i osušene biljke stavi se u jednu litru bijelog vina oko 10 dana na tamno mjesto i nakon toga se ocijedi. Taj ljekoviti napitak upotrebljava se za jačanje želuca a također i za otklanjanje šlajma u prsima. Kod upale bubrega treba izbjegavati vino od blaženog čkalja.
Blaženi čkalj se može uzimati u obliku ekstrakta, tinkture i u vinu. Od lišća blaženog čkalja priprema se vrlo dobra tinktura za jačanje želuca, omekšavanje sluzi, što olakšava iskašljavanje, za bolje
izlučivanje žuči, za smanjeno stvaranje kiseline i sprečavanje truljenja u probavnim organima. Tinktura se pravi tako što se usitni svježe lišće i potopi u 20 % rakiju ,te se odleži na tamno mjesto do 2 sedmice. Nakon toga se procijedi u sterlizirane flaše. Pije se po 10 kapi u čaši vode 2x dnevno.