KM
Pretraga
Povratak na sve postove na blogu

NAJEFIKASNIJI ANTIBIOTICI IZ PRIRODE

NAJEFIKASNIJI ANTIBIOTICI IZ PRIRODE

Ljekovito bilje sadrži mnogo diferenciranih sastojaka koji određuju njeno specifično djelovanje. Neke biljke sadrže više aktivnih sastojaka iz različitih grupa djelovanja, te kod njih prevladava jedna tvar koja određuje područje primjene. Antibiotičke djelotvorne i imuno - stimulativne biljke mogu kod pravilne i stručne primjene nadomjestiti sintetičke antibiotike. Veoma je važno znati odrediti prave doze. Neke biljke se pripremaju kao čaj , te u tom slučaju ne mogu uticati na liječenje visokim dozama, bez ozbiljnih posljedica, međutim biljke sa puno eteričnih ulja, tinkture i slično mogu uticati na pojavu popratnih simptoma ,te je za njih potreban oprez u doziranju. Preduvjet za primjenu eteričnih ulja kao i ljekovitih biljaka općenito jest pridržavanje doze koju dobijete uz biljku. Stvari na koje morate paziti su:

-          dugotrajna i nestručna primjena može dovesti do nadražaja crijeva, želuca ili bubrega

-          Paziti na preparate i njihovo korištenje u trudnoći

-          Eterična ulja u većini slučajeva nadražuju kožu

-          Oprez kod ljudi oboljelih od epilepsije, kod malih beba i djece

-          Moguće su i alergijske reakcije kože prilikom izlaganja suncu (fotoalergije)

Korištenje ljekovitih pripravaka je efikasno kad znate i dobro poznajete svoje tegobe, simptome i dijagnozu bolesti. Osim znanja u ljekovitim biljkama dobro je i poznavati edukativno medicinske pojmove vezano za tegobe i bolest koju imate.

Djelovanje  prema uzročniku infekcije:

Bakterije – antibiotični spektar djelovanja na bakterije su pokazale : vrijesak, klinčići, origano, bijeli i crveni luk, čajevac, majčina dušica, cimet, biber, estragon, lavanda, eukaliptus i dr.

Gljivice- Kombinacija majčina dušica, cimetovo ulje i klinčićevo ulje  u omjeru 1:1000, su se pokazali najefikasnijim u usporedbi s mnogim lijekovima protiv gljivičnih oboljenja.

Virusi- protiv virusnih oboljenja efikasnije su se pokazali vodene otopine nego eterično ulje. Matičnjak je jedan od najdjelotvornijih biljaka protiv herpes zostera. Vodene otopine od metvice, mažurana, majčine dušice i crni čaj su isto efikasni u virusologiji.

10  naučno farmacijski provjerenih antibiotskih biljaka :

  1.        Bijeli luk – sadrži sumporne glikozide, vitamine i minerale, isparljiva eterična ulja-aliin, alicin i dialildisulfid. Aliin se kod rezanja i prešanja razgrađuje u nevodotopivi alicin. Češnjak je efikasan kod streptokoka, kolibakterija, kod uzročnika tifusa, raznih gljivica i virusa. Antibiotično djelovanje češnjaka  1 miligram alicina je ekvivalentan 15 jedinica penicilina.

Pojeden u sirovom stanju ili iscijeđeni sok djeluje preventivno na epidemiju gripe. Liječi akutna infektivna oboljenja crijeva i želuca, a i djeluje kod bronhitisa sa jakom sluzi. Problem kod češnjaka je što toplinom i zagrijavanjem gubi svoja ljekovita svojstva, te je potrebno ga konzumirati u sirovom obliku.

 

 

  1.        Eukaliptus – Poznat i kao „ drvo protiv groznice“, odavno j poznat kao antibiotski lijek. U Australiji odakle je došao eukaliptus već stoljećima  ga koriste za liječenje raka i malarije. Njegovo snažno eterično ulje sadrži cineol i piperiton, zatim felandren, pinen. Eterično ulje se smatra u jako antiseptično djelovanje. Npr. Raspršivanjem 2% otopine eukaliptove esencije uništava  oko 70 % stafilokoka koje se nalaze u prostoriji. Njegov najveći efekt je na pluća. Dezinfikuje pluća, koči stvaranje sluzi, razrjeđuje zadržanu sluz i izbacuje je. Djeluje i na sluznicu usta, grla, efektivan je kod gripe i angine. Ima osobinu hlađenja te je koristan i kod snižavanja tjelesne temperature. Masaže eukaliptusom ublažava reumatske bolove kao i bolove upaljenih nerava. Eukaliptus treba da izbjegavaju hipertenzičari, epileptičari i kod teških oboljenja jetre.

 

  1.        Kadulja – U njoj se nalazi thujon, cineol, borneol i kamfor. Ona je  biljka koja ima zaista jaku antiseptičnu snagu. Koristi se za povećanje opće snage, osobito kao sredstvo za ispiranje i grgljanje sluznice usta, desni i grla.  Kod upale grla kod djece zaista efektivno je napraviti lizalice od smeđeg šećera sa dodatkom ekstrakta kadulje. Dugotrajnim otapanjem lizalice ,djelotvorne tvari kadulje imaju vremena izvršiti dezinfekciju grla i usne sluznice. Dobra je i kod uboda insekata ,kao i kod rana koje sporo zarastaju.

 

  1.        Kamilica – sadrži poznato plavo ulje sa azulenom. Kamilica ima širok spektar djelovanja, jako je blaga, njena djelovanja su antiseptik, adstrigens, spazmolitik.

 

  1.        Klinčić – Sadrži do 20 % eteričnog ulja, dijelovi ulja su eugenol i aceteugenol. Ima jako antiseptično djelovanje, usporava infekcije, uništava klice, potiče izbacivanje sluzi i potiče probavu. Najpoznatija primjena je kod liječenja zuba, u kremama za reumu. Djeluje jako snažno, može da nadraži organe za varenje i alergijske reakcije na koži.

 

  1.        Lavanda – Sadrži oko 10 % treslovine lamiacen, linillacetat, kamfor i druge tvari. Djeluje antiseptično, opušta grčeve, djeluje umirujuće na srce i mozak. Ima osobine anksiolitika, sedativa, antibiotika i antiseptika. 0,2 % otopina uništava uzročnike tuberkuloze, a u 5 % otopini i uzročnike tifusa i difterije.

 

  1.        Limun- Važan sastojak su limoni, citral, citronelal, pinen i linalol. Uništava bakterije, djeluje antiseptično, aktivira leukocite u borbi organizma protiv infekcije. Uparena esencija s drugim biljkama uništava uzročnike meningitisa i hemolitičke streptokoke koji su krivi za gnojne angine grla. Može djelovati nadražujuće .

 

  1.        Crveni luk- Sadrži oko 0,01% aliina, alicina i polisulfidena. Djeluje antinfektivno kod bronhitisa i astme. Međutim luk se mora odmah iskoristit ,jer truljenjem i stajanjem gubi svoja ljekovita svojstva.

 

  1.        Majčina dušica – Eterično ulje sadrži timol, karvakrol, cimol i druge. Djeluje dezinfekcijski i antiseptično na crijeva, pluća, urinarni sistem i genitalni sistem. Ulje majčine dušice djeluje u otopini 0,3 % na sve bakterije u ranama, otopina od 0,10% razara sve mikrobe u usnoj šupljini. Međutim korištenje većih doza majčine dušice može uzrokovati probleme sa štitnom žlijezdom
Komentari
Napišite komentar Zatvorite obrazac za komentare
Zatvori