2 godine prije
#1 Citat
Biljke se beru prema određenom kalendaru branja. Neke biljke beremo u kasnu zimu ili rano proljeće do biljaka koje beremo u kasnu jesen.  Za svaku godišnju dob postoji set biljaka za berbu. Nije potrebno brati veliku količinu biljaka ,jer u suhom obliku nakon dužeg vremena gube svoja ljekovita svojstva. Kada obratimo pažnju na pojam npr. Branje u cvatu znači da te biljke beremo početkom cvjetanja, u lišću- prije i za vrijeme cvjetanja, korijenje- iskopavanje se vrši u rano proljeće, kasnu jesen ili zimu, plodove –sakupljamo u punoj zrelosti.

Važno je i mjesto branja, izbjegavati livade i njive nagnojene đubrivom, obale zagađenih rijeka i voda, pored autoputeva, industrijskih postrojenja, željeznica i drugih neposrednih zagađivača. Biljke se uvijek beru za vrijeme suhog i sunčanog vremena. Beru se samo oni dijelovi biljke za koje je predviđeno da se ubere, time pomažete biljci da se dalje razvija na istom staništu.

Prerada biljaka

Sušenje – Biljke se ne peru nakon branja, već se sitno nareže, stavi na papir, platno i suši se u zračnim, sjenovitim prostorijama. Korijenje, koru i druge debele dijelove sušimo pomoću temperature do 35 c. Osušene biljke se pakuju u staklenke, ili prirodni papir, zaštićene od dnevnog svjetla. Nema potrebe za velikom količinom bilja koja će stajati duže vrijeme.

Priprema čaja- Svježe bilje narežemo u propisanoj količini i prelijemo ključalom vodom, bilje ostaje jako kratko u vreloj vodi, najviše 30 sec. Osušeno bilje stoji duže najviše do 2 minute. Tako pripremljen čaj je djelotvorniji. Korijenje se stavlja u hladnu vodu, kratko prokuhati i odstoji 3 minute. Čaj se stavlja u termos bocu i pije se u skladu s uputama.

Hladni čaj – Postoje vrste biljaka koje se moraju pripremati na hladno, jer uslijed topline gube svoja ljekovita svojstva. Biljku u navedenoj količini ostavljamo u hladnoj vodi oko 12 h, zatim se samo malo zagrije na temperaturu za pijenje i dnevnu dozu čuvamo u termos boci.

Tinktura-  One se prave potapanjem usitnjene biljke u 40 % alkohol, drže se na toplom i mračnom mjestu oko 2-3 sedmice , procijedi se i dobiveni preparat je tinktura. Za tinkture je karakteristična iznimno visoka koncentracija ljekovitih sastojaka. Tinkture se uzimaju u kapima oralno, razrijeđene s čajem ili kao obloge vanjski .

Svježi sok- Biljke pripremamo u blenderu ili sokovniku, pripravci moraju biti svježe napravljeni i takvi se konzumiraju. U hermetički pasteriziranim teglama možemo držati u frižideru nekoliko mjeseci.

Biljna kaša- stabljike i lišće se smrvi valjkom na dasci u lisnatu kašu. Kaša se zatim stavlja na lanenu krpu ili gazu te oblažemo oboljela mjesta.

Oblozi od bilja na pari- Na ključalu vodu u loncu stavimo cjediljku, u kojoj se stavi svježe ili osušeno bilje i sve prekrijemo. Kad se omekša, toplo bilje stavimo u platno ili u gazu, i oblažemo oboljelo mjesto. Zatim sve dobro umotamo zavojem.

Masti i ulja- Sitno narezano bilje stavimo u tavu gdje je prethodno zagrijana svinjska mast, kratko prepržimo, maknemo tavu s toplote, pokrijemo i pustimo da se ohladi nekoliko sati. Sutradan opet sve malo zagrijati, procijediti kroz gazu i staviti u staklenke. Ulje – cvjetovi i lišće potopimo u flašu ulja ( najbolje extra djevičansko maslinovo),ostaviti na suncu oko 2 sedmice, nakon toga procijediti u tamnu flašu.

Biljne kupke – Biljke se namoče u hladnu vodu preko noći,( uzima se oko 5 ili više litara vode), sutradan se sve to malo prokuha i procijedi. Koristiti kao kupku u kadi , s tim da se vodi računa da srce mora biti iznad vode. Kupanje traje oko 20 min, ne brišemo se, već se umotamo i legnemo u krevet kako bi se preznojili.
0